מפעלים

מפעל נשר חיפה הוא הוותיק שבמפעלי החברה. הקמתו ב-1923 מסמלת את ראשיתה של תעשיית המלט בישראל

חברת נשר פועלת בשני אתרים מרכזיים – חיפה ורמלה – העובדים יחדיו בסינרגיה ואחראים לייצור של למעלה כ־6 מיליון טונות של מלט בשנה. מפעלי החברה נמצאים בחזית הטכנולוגיה של תעשיית המלט העולמית, ופעילותם נעשית תוך שילוב הקהילה המקומית כחלק ממדיניות האחריות התאגידית של החברה.

נשר חיפה

מפעל נשר חיפה הוא הוותיק שבמפעלי החברה. הקמתו ב־1923 מסמלת את ראשיתה של תעשיית המלט בישראל. ב־1925 הופעל הכבשן הראשון במפעל ויוצר שק המלט הראשון. היה זה מפעל המלט הראשון לא רק בישראל, אלא במזרח התיכון כולו.

כיום משמש המפעל, המשתרע על פני כ־400 דונם, לטחינת מלט מקלינקר, לאריזתו ולהפצתו. כושר הטחינה של המפעל עומד על כ־1.2 מיליון טונות בשנה. בשטחי המפעל לא מופעל כבשן מלט מאז תחילת שנות האלפיים ולא מבוצעות בו כל עבודות חציבה.

מפעל נשר בחיפה
Nesher_Haifa_1

 

 

נשר רמלה

מפעל הייצור ברמלה הוא בעל יכולת הייצור הגבוהה ביותר מבין מפעלי החברה, והוא כולל כיום שני כבשנים גדולים ושבע טחנות מלט. במפעל מתבצעים ייצור קלינקר, באמצעות שני קווי ייצור יבשים, טחינתו למלט, אריזתו והפצתו. קווי ייצור יבשים אלה הם היעילים ביותר ביחס לטכנולוגיות ייצור אחרות, והמפעל נחשב לאחד הגדולים בעולם מבחינת תפוקת הייצור באתר בודד.

נשר רמלה הוא המפעל השני שהקימה החברה, בשנות ה־50 של המאה קודמת, במטרה לסייע למדינה בקליטת גלי העלייה הגדולים ובתנופת הבנייה האדירה מאז.
בשנות ה־90, לאור הצורך להתאים את כושר הייצור לצורכי השוק, השקיעה נשר מאות מיליוני דולרים בשיפור ניכר של תשתיות הייצור שלה במפעל, כדי להגביר ולייעל את תהליך הייצור ולהפוך אותו לידידותי יותר לסביבה. במסגרת השקעה זו הוקם מערך של מאות מתקנים, המצמצמים את כמות חלקיקי האבק הנפלטים לאורך תהליך הייצור, ונבנו קווי ייצור חדישים (הקווים היבשים שהחליפו את הקווים הרטובים הישנים). כמו כן הוקמו בשנים האחרונות אמצעים להפחתת פליטות של תחמוצות חנקן.

בשנת 2010 החל המפעל לצרוך חשמל מתחנת כוח המופעלת באמצעות גז טבעי, שהוקמה על ידי חברת האם של נשר בכניסה למפעל. במפעל גם נעשה שימוש נרחב בחומרי גלם אלטרנטיביים (תוצרי לוואי של תעשיות אחרות, כגון אפר פחם, גבס FGD ותוצרי לוואי של תעשיית הפלדה) למזעור השימוש במשאבי טבע מתכלים, וכן בדלקים אלטרנטיביים כתחליף לדלקים פוסיליים.

מפעל נשר ברמלה משתרע על פני כ־550 דונם, ומיוצרים בו כ־4 מיליון טונות קלינקר וכ־5 מיליון טונות מלט בשנה.

מפעל נשר ברמלה
Nesher_Ramle_1